Jeśli zagraniczne firmy budowlane wysyłają pracowników do pracy na budowach w Niemczech, muszą również uczestniczyć w tym systemie.
SOKA-BAU to potoczna nazwa dla:
– kasy świadczeń z tytułu urlopów i wynagrodzeń w budownictwie, znanej jako ULAK,
– oraz dodatkowej kasy ubezpieczeniowej dla branży budowlanej AS, znanej jako ZVK.
Służą one do zbiorowej administracji w budownictwie. ULAK zarządza urlopami dla pracodawców z siedzibą za granicą i ich pracowników wysyłanych do Niemiec. Jest to stowarzyszenie z własnym podmiotem prawnym, nadanym przez państwo.
Branża budowlana ma specyficzne cechy i różni się pod wieloma względami od innych sektorów gospodarki. Wśród tych osobliwości są stale zmieniające się miejsca pracy (place budowy) i regularne przerwy w pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych i zimą. Dlatego też wielu pracowników budowlanych zmienia pracodawcę kilka razy w roku. Prowadzi to do pewnych niedogodności dla pracowników i ich pracodawców. Dotyczy to również urlopów.
System zarządzania urlopami działa w taki sposób, że pracownik „zapisuje” swoje prawa urlopowe u każdego pracodawcy budowlanego i przenosi je do następnego pracodawcy budowlanego. Jeśli chce wziąć urlop, może wykorzystać wszystkie zapisane dni u obecnego pracodawcy. Aby ten system działał, wszyscy pracodawcy budowlani płacą stałą miesięczną składkę za swoich pracowników. W ten sposób prawa do urlopu są finansowane. Pracodawca, który ostatecznie udzieli urlopu, nie ponosi żadnych strat finansowych.
Składka na fundusz urlopowy jest obliczana od wynagrodzenia brutto pracownika, a od stycznia 2022 r. wynosi 15,20%. Przez „urlop” rozumie się płatny urlop. Oznacza to, że pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas urlopu. Wynagrodzenie za urlop wynosi 14,25% wynagrodzenia brutto pracownika, które dotychczas zarobił w Niemczech.
Podczas korzystania z urlopu podczas pobytu w Niemczech pracodawca wypłaca rekompensatę za urlop. Jeśli po zakończeniu zlecenia nadal masz niewykorzystany urlop, możesz zdecydować się na otrzymanie wynagrodzenia za niewykorzystany urlop. Jeśli nie pracujesz już na budowie w Niemczech i nie jesteś bezrobotny, możesz zdecydować się na wypłatę niewykorzystanego urlopu w ciągu trzech miesięcy od zakończenia zlecenia. W tym celu należy wypełnić wniosek. Jeśli pracodawca nie opłacił wszystkich składek na fundusz urlopowy, kwota za niewykorzystany urlop zostanie potrącona.
Zdobądź Freistellung i nie marnuj 15% swoich zarobków. Więcej informacji
Ubezpieczenie społeczne i podatki
Wypłata dodatkowego urlopu podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że kasa urlopowa potrąca ustalony procent od każdej wypłaty, a pracodawca kieruje go do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń społecznych. Następnie pracodawca przekazuje je do odpowiedniego niemieckiego zakładu ubezpieczeń społecznych.
Fundusz urlopowy, z płatnego dodatkowego urlopu, potrąca również ryczałt na podatek dochodowy (20%) i składkę solidarnościową (1,1%). Kwota ta jest przekazywana do niemieckiego urzędu skarbowego w Wiesbaden. Pracownik otrzyma potwierdzenie potrącenia podatku do marca następnego roku. Będzie ono wskazywać kwotę podatku dochodowego potrąconego w poprzednim roku.
Pracownik może, spełniając zwykłe warunki, odzyskać część lub całość kwoty potrąconej na podatek dochodowy. Odbywa się to poprzez złożenie niemieckiej deklaracji podatkowej w odpowiednim niemieckim urzędzie skarbowym, właściwym dla ostatniego pracodawcy.
Bardzo ważne: Urlop można wykorzystać do końca następnego roku. Na przykład, urlop z roku 2022 możesz wykorzystać do 31.12.2023. Po tym terminie urlop wygasa. Nadal masz jednak rok na złożenie wniosku o rekompensatę z funduszu urlopowego.