Jeśli nadal będziesz miał problem lub niejasności podczas wypełniania wniosku, pamiętaj, że chętnie Ci w tym pomożemy. Napisz do nas na naszym firmowym Facebooku , albo na WhatsApp lub skontaktuj się z nami mailowo pod adresem polska@tj-legal.com lub zadzwoń do nas pod numer :
+48 573 569 980 i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.
Przyklad wniosku
Przygotowaliśmy dla Ciebie przykład wypełnionego wniosku. Zawiera instrukcje i procedurę krok po kroku. Dane w tym wniosku są fikcyjne (nie są to informacje realnego klienta), ale wypełnione tak, jakby to była prawdziwa prośba. Na pierwszej stronie znajdziesz spis tego, co zawiera wniosek, a także instrukcję jego wypełnienia i załączników. Niektóre formularze wystarczy podpisać, inne wypełnić. Proszę, przeczytaj uważnie pierwszą stronę.
Strona 1
Strona 2
Na samej górze drugiej strony znajduje się ,,Miejsce na akta wewnętrzne,, , proszę pozostawić tę sekcję pustą. Rozpocznij wypełnianie w sekcji – Informacje o podmiocie gospodarczym / Unternehmensangaben. Na tej stronie nalezy wypełnić wszystkie dane firmy (NIP, REGON, informacje osobiste oraz dane konta bankowego). Adres korespondencji wypełnij, jeśli chcesz otrzymywać korespondencję na adres inny niż adres stałego pobytu.
Strona 3
Również należy wypełnić stan cywilny, datę jego zmiany (np. data ślubu) oraz dane współmałżonka. Na tej stronie jest także opcja dodania pełnomocnika.
Strona 4
Jeśli wysyłasz do Niemiec delegowanych pracowników (nie są osobami samozatrudnionymi ani prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą), którzy wykonują prace budowlane / montażowe. Należy je wpisać do tabeli Arbeitnehmerűbersicht ,,przegląd pracowników”. Nie wysyłasz pracowników do Niemiec? – wystarczy podpisać
Bardzo ważne UWAGA! -Pracownicy nie są osobami samozatrudnionymi ani prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Pracują za miesięczną pensję. Nie wystawiają faktur
Strona 5
Jeśli ktoś inny (sp. z o.o. / samozatrudniony / jednoosobową działalność gospodarczą) wykonuje dla Ciebie prace budowlane na terenie Niemiec, konieczne jest wpisanie jej w tabeli Subunternehmerűbersicht, „przegląd podwykonawców.”
Strona 6
Tabela Űbersicht Bautatigkeiten… ,,przegląd budynków´´ jest wypełniona zgodnie z fakturami. Im więcej budynków z różnych miejsc napiszesz, tym większa szansa na zdobycie ogólnego Freistellunga – czyli na całe terytorium Niemiec. Jeśli jeszcze nie pracowałeś w Niemczech lub po raz pierwszy ubiegasz się o Freistellung, wystarczy podpisać pustą tabelę.
Dokumenty w języku Niemieckim wystarczy podpisać. (wniosek o Freistellung , bez ubiegania się o nadanie numeru podatkowego – Steuernummer, zawiera tylko 3 dokumenty w języku niemieckim)
Dokument poniżej jest wnioskiem o Certyfikat Rezydencji Podatkowej. Należy wypełnić tylko pierwszą część. Można również wnioskować na podstawie CFR-1
Do wniosku o Freistellung, który nam wysyłasz należy również dołączyć:
- potwierdzenie otwarcia dzialalnosci (wyciąg/wydruk z CEiDG)
- oryginał Certyfikatu Rezydencji podatkowej
- skan dowódu osobistego.
Mamy nadzieję, że ten szablon wniosku i procedura okazały się pomocne. Jeśli nadal masz pytania, napisz do nas na naszym firmowym Facebooku, albo na WhatsApp lub skontaktuj się z nami mailowo pod adresem polska@tj-legal.com, lub zadzwoń pod numer +48 573 569 980 i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.